Electronic Beats Hungary

A kelet-európai technofőváros, Tbilisi klubjai közösen buzdítanak ellenállásra az uniós csatlakozásért

“Tbilisi klubszcénája soha nem engedett az elnyomó erőknek, és most sem hajlandó engedni egy törvénytelen kormány korrupt próbálkozásainak, hogy tönkretegye társadalmunk kollektív vívmányait. A szélsőjobboldali populizmus felemelkedése, valamint az orosz támogatású és LMBTQ-ellenes törvények 2024-es elfogadása közvetlen támadást jelent ezek ellen az eredmények, a közös és felszabadult jövő ellen.

Ebben az ellenállásban minden egyes ember részvétele elengedhetetlen.”

“Városunk klubjai közösen úgy döntöttek, hogy lemondják a klubesteket, és a táncparkettek energiáját az utcára összpontosítják”

– posztolta ki néhány napja az Instagramra nyilatkozatát hét georgiai klub, amikor az emberek tüntetni kezdtek a főváros utcáin. Ilyen közös kiállásra az európai technotörténelemben még nemigen volt példa, főleg, hogy ezt a jegybevételeikből napról-napra élő marginális szórakozóhelyek tették.

A kaukázusi országban az szabadította el az indulatokat, hogy Irakli Kobahidze miniszterelnök múlt csütörtökön bejelentette: Georgia 2028-ig nem tárgyal az Európai Unióhoz való csatlakozásról. A rohamrendőrség vízágyúkat és könnygázt is bevetett a demonstrációk feloszlatására, a bejelentett panaszok szerint pedig bántalmazták is a tüntetőket, akik előzőleg tűzijátékokat lőttek a rendőrökre és barikádokat emeltek Tbilisi központi sugárútján. A hatósági közlések szerint az elmúlt napokban több mint 300 tüntetőt őrizetbe vettek, a sérüléseket szenvedett tiltakozók száma pedig meghaladta a százat.

A georgiai főváros technoközössége Európa egyik legerősebbje, olyan klubokkal, mint a Bassiani és a KHIDI, és olyan underground élettel, amit gyakran szoktak a 90-es évek Berlinjéhez hasonlítani.

A nyugatias gondolkodású grúz fiatalok nem először mutatták meg a világnak, hogy hajlandóak kiállni az értékeikért: 2018-ban mi is beszámoltunk róla, hogyan tiltakoztak egy, a parlamentjük elé szervezett spontán tömegrave-vel, miután gépfegyveres rendőrök törtek rá több klubra is az éjszaka közepén. De a Bassiani újabb nyilatkozata is az eltökéltségről árulkodik: ebben azt írják, továbbra is lemondják az eddig tervezett bulikat.

“A folyamatos politikai és gazdasági válság az amúgy is törékeny klubkultúra létét fenyegeti – a fény és az ellenállás létfontosságú szikráját. Ennek az ellenkultúrának a megőrzése kritikus fontosságú”

– írják friss Instaposztjukban, ami alatt olyan nagynevű dj-k és producerek fejezték ki támogatásukat, mint Hector Oaks, Rene Wise, Rodhad, UFO95, Kaiser vagy Claudio PRC.

Published December 08, 2024.