
Az idei INOTA Fesztiválon is fellépő Dmitry Morozov a saját vérével csinált elektronikus zenét
Ahogy vizslatgattuk az idei, ismét minden érzékszervet gúzsba kötni tervező, továbbra is a Várpalota melletti hőerőművet befoglaló INOTA Fesztivál programját, felfigyeltünk az egyik vizuális művészre: Dmitry Morozov Szlovéniában él, munkássága a kortárs média- és hangművészet, a robotika és az installációk határterületein mozog.
Dmitry azonban nem csak saját magán kívül alkot: 2017-ben a már eleve borzongatóan hangzó Until I Die (‘Amíg meg nem halok’) című installációjának központi eleme volt a saját teste, pontosabban az abból nyert vér. Másfél év alatt összesen 4,5 liternyit gyűjtött belőle össze, szigorúan ügyelve arra, hogy így lecsapolt testnedve megőrizze eredeti elektrokémiai tulajdonságait – desztillált vízzel és olyan tartósítószerekkel higítva azt, mint a nátrium-citrát, antibiotikumok, gombaellenes szerek, glükóz és glicerin. Az utolsó 200 millilitert közvetlenül az installáció bemutatása során, a helyszínen, a ljubljanai Kapelica Galériában adta. Aztán pedig ebből generált elektromos feszültséget – végül zenét.


Morozov olyan speciális technikákat alkalmazott, amiket nem könnyű megérteni, de lényegében saját véréből hozott létre akkumulátorokat, azokkal pedig különös elektronikus zaj-hangtájat.
“Egy hangmodul csatlakozik a fő akkumulátorhoz. Ez feszültségátalakítókból, pufferkondenzátorokból, egy Axoloti hangmodulból, egy kis erősítőből hangszórókkal, valamint egy kijelzőből áll, amely mutatja az átalakítás utáni feszültséget. Ez a feszültség (6,5–7 V) az egész hangrendszer működésének alapja”
– mondta el a művész, de megmutatni amúgy sokkal jobb:
A művész a fenti videóban elmondja: performanszának lényege, hogy testének legfontosabb folyadéka képes működésbe hozni egy olyan eszközt, amit így voltaképpen önmaga meghosszabbításaként funkcionál.
“Itt jutunk el a projektem másik fő premisszájához: a véradás és a transzfúzió mint az életerő megosztásának módjai egy másik emberrel – vagy az én esetemben egy hibrid rendszerrel. Ezt kapcsolatba tudom hozni az orosz kozmizmussal, amely számos tudóst, természetfilozófust és feltalálót vonzott, akik eszközöket és módszereket próbáltak létrehozni az emberi élettartam meghosszabbítására. Ennek a törekvésnek kulcsfigurája Alekszandr Bogdanov volt, aki az 1920-as években megalapította a Szovjetunió Hematológiai és Vérátömlesztési Intézetét. Életét a vérátömlesztés technológiájának fejlesztésére tette fel, amelyet nemcsak orvosilag szükséges, életmentő eljárásnak tekintett, hanem metafizikai aktusnak is – olyannak, amely vértestvériséget hoz létre a forradalmárok, majd az új, haladó nemzet minden polgára között. A transzfúziót emellett úgy is értelmezte, mint annak módját, hogy az idősek megosszák tapasztalataikat és szakértelmüket a fiatalokkal – akik cserébe felfrissíthetik az időseket. E hitét a Vörös csillag című sci-fi regényében is megfogalmazta.”
Morozovot ezen kívül Luigi Galvani, az állati elektromosság felfedezője, illetve Alessandro Volta, a Volta-oszlop – és ezzel a modern elektromos akkumulátorok – szellemi atyja is inspirálta.
Published July 11, 2025.
Kövess minket a szociálban: